czwartek, 3 września 2015

OxfordOXFORD

Oxfordu nie trzeba przedstawiać, każdy słyszał o słynnym Oxford University, najstarszej uczelni w Wielkiej Brytanii. Z Oxfordem kojarzymy też bohaterów literackich, jak choćby Harrego Pottera czy Alicję z Krainy Czarów. Na temat tego miasta mogliście również zdobyć wiele informacji w jednym z poprzednich postów na tej stronie.
Do Wielkiej Brytanii warto jechać, między innymi, aby uczyć się języka angielskiego. Gdzie jak nie tam? Znajomość języka kojarzona jest przede wszystkim z mówieniem, jednak kiedy jest się w kraju anglojęzycznym, bardzo często trzeba również czytać mnóstwo rzeczy, zaczynając choćby od biletu. Proponuję przyjrzeć się niektórym przykładom tego, co trzeba przeczytać, aby sprawnie funkcjonować w anglojęzycznym mieście. Na różne teksty natykamy się dosłownie co chwilę. Większość przedstawionych przykładów pochodzi właśnie z Oxfordu.
Już przy zwiedzaniu spotykamy wiele napisów. Poczytajmy niektóre z nich.
Przy wejściu do Corpus Christi College, tym razem w CambridgeI z powrotem w Oxfordzie
W parkuAshmolean – najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii
Zwiedzając miasto trzeba się przemieszczać, np. autobusami. Czy rozumiecie wszystkie w nich napisy?I różne ogłoszenia na ulicach


Księgarnia WaterstonesOto przykłady z Bath

 Napisy w miejscach dotyczących University of Oxford
Hall i fragment zbiorów Bodleian Library – świetny
przykład połączenia przeszłości z nowoczesnościąKsięgarnia wydawnictwa, z którego wszyscy korzystamy. Ma aż pięć poziomów!

Po wielu godzinach zwiedzania warto coś zjeść lub wypić. Jeśli jest się dorosłym, nie można nie pójść do angielskiego pubu, w którym taki obrazek wcale nie dziwi. 
A przed wejściem np. taki napis
W pubie Turf Tavern można poczytać ciekawe rzeczy np. na temat rekordu wpisanego do Księgi Guinnessa, pobitego w tym pubie przez byłego premiera Australii. Do dzisiaj nikt go nie pobił! :)  

… oraz na temat Billa Clintona, prezydenta USA w latach 1993-2001, który wcześniej 
studiował w Oxfordzie
Jakże zachęcająca reklama i zaproszenie przy wejściu do kawiarni :)
W szkole językowej jest bardzo wiele różnych wywieszek i innych napisów. Pamiętajmy, że przyjeżdżają tam uczniowie z zaawansowaną znajomością języka angielskiego, ale również zupełnie początkujący. I już od wejścia…

Ze względu na uczniów szkół językowych, przyjeżdżających z krajów o bardzo różnych kulturach, napisy w łazience, które mogą być dla nas intrygujące, okazują się bardzo potrzebne :-)
Bardziej na poważnie, ale niekoniecznie, zwiedzając i będąc w różnych miejscach można natknąć się na różne mądre myśli, czasem kontrowersyjne, bardzo często dające do myślenia.

Na koniec zdanie, które warto pamiętać na co dzień :-) Iwona Frąckowiak-Bień


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz